dekarstwo

Krok 13. Zleć położenie dachu ekipie dekarskiej

Wybór kształtu, pokrycia i kolorystyki dachu nie zawsze pozostaje w gestii właściciela działki. Czasem wszelkie decyzje dotyczące dachu naszego domu podyktowane są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dlatego też jeszcze zanim wybierzesz i zakupisz projekt domu, upewnij się, że spełnia on wymogi obowiązujące na interesującej nas działce budowlanej.

Podczas podejmowania decyzji dotyczącej położenia dachu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki klimatyczne, które panują w bezpośrednim otoczeniu domu. W przypadku, gdy działka budowlana położona jest na otwartej przestrzeni, np. nieopodal lasu, to wówczas najlepiej jest wybrać dachówkę ceramiczną, która jest odporna na zmiany temperatur oraz mniej podatna na zniszczenia czy uderzenia gałęzi spowodowane silnym wiatrem.

Kolejnym ważnym punktem przy podejmowaniu decyzji związanych z położeniem dachu jest powierzenie jego wykonania godnej zaufania i sprawdzonej ekipie dekarskiej, co też uchroni nasz dom przed błędami wykonawczymi.

Aby zabezpieczyć dach przed wilgocią oraz śniegiem i zadbać o energooszczędne ocieplenie poddasza, należy zastosować wysoko paroprzepuszczalne membrany dachowe, które przylegają do termoizolacji. Warto również wybrać dachówki, będące zarówno najpopularniejszym, jak i najprostszym w montażu materiałem pokryciowym oraz które można  zastosować do układania wszystkich rodzajów dachów spadzistych.

Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych naszego przyszłego, wymarzonego domu i nie można na nim oszczędzać. Decydując się na produkty niższej wartości i o gorszych parametrach, możemy doprowadzić m.in. do przeciekania dachu i przepuszczania ciepła, a tym samym – do zwiększenia kosztów utrzymania domu. Pamiętaj, że w kontekście dachu zawsze należy myśleć długofalowo. Jeśli posiadasz ograniczony budżet, warto wybierać dachy o prostej budowie (np. dach dwuspadowy), bowiem bardziej wymyślne kształty będą wymagały wielu dodatkowych i kosztownych elementów.

«
»Dodaj komentarz