Przy planowaniu poprowadzenia instalacji wewnętrznych należy brać pod uwagę również jej ewentualny remont czy modernizację. Warto także przemyślanie rozplanować odbiory (punkty świetlne, wyłączniki, gniazda) w domu, aby idealnie dostosować je do późniejszego wyposażenia czterech kątów.
Do okablowania w domowej instalacji elektrycznej najczęściej stosuje się płaskie przewody, które umieszcza się w płytkich bruzdach wyciętych z tynku. Następnie mocuje się je do ściany za pomocą uchwytów z tworzywa sztucznego lub małych kołków rozporowych. Aby poprowadzić przewody, można również zastosować elastyczne rurki z tworzywa sztucznego, które układa się w głębokich bruzdach ściennych.
Kolejnym etapem poprowadzenia instalacji wewnętrznej jest układanie instalacji elektrycznej. Jej przewody powinno się układać we właściwej odległości od krawędzi drzwi oraz okien, a także zawsze poziomo bądź pionowo, nigdy zaś po skosie. Przewody zasilające znajdujące się w jednym pomieszczeniu powinno się prowadzić od gniazda do gniazda. Najlepszy będzie układ pierścieniowy (obwód tworzy zamkniętą pętlę). Jeśli dom będzie posiadał duże pomieszczenia, to najkorzystniejsze będzie zasilanie gniazd z dwóch różnych obwodów.
Miejscami połączeń przewodów elektrycznych są puszki instalacyjne, których nie wolno pokrywać tynkiem, gdyż w przypadku awarii trudno je potem odnaleźć. Same przewody powinno się łączyć za pomocą specjalnych złączek, nie zaś poprzez skręcanie żył. Ponadto należy układać je poniżej rur kanalizacyjnych oraz wodociągowych, ze względu na niebezpieczeństwo zalania. Pamiętaj również o montowaniu w kuchniach, łazienkach i pralniach wyłącznie bryzgoszczelnych gniazd oraz łączników z charakterystycznymi klapkami, w których to pomieszczeniach zagrożenie porażeniem jest bardzo duże. W łazienkach trzeba ponadto zachowywać minimalne odległości między wannami czy kabinami prysznicowymi a urządzeniami elektrycznymi.
© Copyright 2025 - Regulamin - Wszelkie prawa zastrzeżone - Polityka Prywatności
raczej powyżej rur kanalizacyjnych
Tu jest chyba błąd. Przewody należy układać POWYŻEJ rur kanalizacyjnych.
Poważny błąd popełniany przez większość inwestorów to poszukiwanie elektryka dopiero na etapie stanu surowego. Elektryk powinien pojawić się na budowie jeszcze przed zalaniem ławy fundamentowej – to jest odpowiedni czas na wykonanie uziomu fundamentowego (najlepsze parametry i najniższa cena wykonania) oraz rozprowadzenie rur, które wykorzystamy później do wprowadzenia kabla zasilającego budynek. Można dzięki temu zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, jeśli oczywiście zależy nam na fachowo wykonanej instalacji.