instalacja gazowa

Krok 15. Poprowadź instalację gazową

Kolejnym krokiem budowy własnego domu jest poprowadzenie instalacji wewnętrznych gazu. Doprowadzenie gazu do budynku wymaga pozwolenia na budowę tego rodzaju instalacji oraz zaznaczenia jej w projekcie architektoniczno-budowlanym naszego domu. Wszelkie związane z tym roboty najlepiej jest powierzyć firmie z licencją gazowni. Zajmie się ona całością prac, począwszy od rozbudowy sieci, przez wykonanie przyłącza oraz instalacji na posesji, po rozprowadzenie przewodów w domu.

Na instalację gazową nadają się 2 rodzaje rur:

  • stalowe bez szwu lub też stalowe bezprzewodowe ze szwem, które łączy się przez spawanie bądź za pomocą łączników gwintowanych z żeliwa białego,
  • twarde z miedzi, których grubość ścian nie może być mniejsza niż 1 mm, łączy się je przez lutowanie twarde z użyciem kształtek z mosiądzu

Prowadzenie przewodów zależy od rodzaju gazu zasilającego instalację. W przypadku zastosowania gazu ziemnego poziome przewody gazowe powinno się rozmieścić powyżej innych przewodów (w odległości min. 10 cm). Jeżeli w przewodach ma znajdować się płynny gaz, to przewód wraz z pionowymi odcinkami instalacji gazowej należy umieścić poniżej przewodów elektrycznych oraz urządzeń iskrzących w odległości przynajmniej 60 cm.

Instalacje wewnętrzne gazu najlepiej prowadzić natynkowo lub w bruzdach ściennych, które można wypełnić masą tynkarską. Nie wolno ich przykrywać betonem czy też prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne (wyjątkiem są tu przewody wykonane z miedzi). Jeśli wybraliśmy rury ze stali, należy pokryć je specjalną farbą zabezpieczającą przed korozją lub nowoczesną emulsją polimeryzującą. Przechodzące przez ściany i sufity rury należy osadzić w tulejach ochronnych.

Każda domowa wewnętrzna instalacja gazowa musi zostać wyposażona w gazomierz, który należy umieścić np. w specjalnej szafce zabezpieczającej przed korozją oraz czynnikami atmosferycznymi. Nie może znajdować się on w pomieszczeniu o dużej wilgotności czy w jednej szafce z licznikiem energii elektrycznej.

«
»Dodaj komentarz