działka pod budowę domu

Krok 1. Wybierz działkę budowlaną

Decydując się na kupno działki pod budowę własnego domu, najlepiej jest zacząć od przejrzenia jak największej ilości ofert działek. W ten sposób możesz dowiedzieć się, ile wynoszą orientacyjne koszty gruntów, w zależności od ich wielkości oraz lokalizacji, charakteru sąsiedztwa, dostępu do sieci instalacji komunalnych itd.

Oferty działek na sprzedaż znajdują się w wielu źródłach – możesz szukać ich w internecie, objeżdżając tereny wiejskie i ich okolice czy przez biura nieruchomości. Pamiętaj o tym, że korzystając z pośrednictwa agencji, będziesz musiał doliczyć do kosztów także opłacenie prowizji pośrednikowi. Jest to opłacalne dla tych, którzy nie chcą tracić swojego czasu na wyodrębnienie działek pośród nieużytków i ustalenie tego, które z nich są na sprzedaż oraz kto jest ich właścicielem.

Przed podpisaniem umowy końcowej najważniejszą kwestią jest regulacja prawna danej działki budowlanej, czyli sprawdzenie jej w księdze wieczystej. Warto również sprawdzić kwalifikacje działki (czy jest to np. działka leśna, siedliskowa czy rolna), które będą warunkować inną zabudowę, a także formalności związane z budową domu. Również ważną kwestią jest jakość gruntu pod zabudowę. Od niej bowiem zależy koszt wykonania fundamentów.

Najlepszą lokalizacją pod budowę domu są tereny zabudowane, czyli te w starej tkance miasta bądź na nowym osiedlu na peryferiach aglomeracji – działki w Poznaniu czy Trójmieście nie tracą na popularności. Równie trafna może być decyzja o zakupie domu do rozbiórki, a następnie wybudowanie nowego na jego miejscu czy też podzielenie działki budowlanej z współwłaścicielem, z którym stworzy się dom-bliźniak. Wybór działki budowlanej oddalonej od innych domostw może sporo kosztować, głównie ze względu na doprowadzenie mediów.

Wielkość działki zależy od preferencji (na rodzinę wystarczająca może być taka o powierzchni 400 m2 i szerokości 10 m, zaś na dom jednorodzinny – parcela o 700 m2 powierzchni oraz minimum 16 m szerokości) czy też narzuconych przez gminę planów miejscowych i wielkości gruntu.

»


3 komentarze

  1. ameliaa pisze:

    Przed zakupem warto sprawdzić ceny nieruchomości na wielu portalach, np: otodom czy dom-pro.pl ceny potrafią bardzo się różnić

  2. Ola | wybudujmydom.pl pisze:

    Kiedy my kupowaliśmy działkę, ja rozpisałam sobie rzeczy, które my sprawdzaliśmy na każdej działce. Mam nadzieję, że komuś się przyda: http://www.wybudujmydom.pl/kupno-dzialki/idealna-dzialka-pod-nasz-dom/


Dodaj komentarz