działka budowlana

Krok 2. Kup działkę budowlaną

Kiedy już odnalazłeś idealną działkę pod budowę wymarzonego domu, to naturalnie następnym krokiem jest jej zakup. Dokumentami, które bezwzględnie należy sprawdzić przed zakupieniem działki budowlanej są:

 • Księga wieczysta

Sprawdzenie stanu prawnego działki polega na uzyskaniu odpisu z księgi wieczystej, z której dowiemy się, kto jest właścicielem danego kawałka ziemi, czy działka jest obciążona hipoteką bądź ograniczonym prawem rzeczowym. Księgi wieczyste znajdują się w sądach rejonowych, które czasem udostępniają je drogą elektroniczną. Za przejrzenie ich nie wnosi się żadnych opłat. Jeśli natomiast chcielibyśmy uzyskać odpis, to wówczas należy wnieść opłatę w wysokości od 30 zł (odpis zwykły) do 60 zł (odpis całkowity).

 • Plan zagospodarowania przestrzennego

Kolejną ważną formalnością, którą należy dopełnić przed sfinalizowaniem transakcji zakupu działki pod budowę domu jest zapoznanie się z jej przeznaczeniem, czyli sprawdzenie jej w planie zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu dowiemy się, czy dana działka została przeznaczona do jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Tego rodzaju plany można sprawdzić w urzędzie gminy. Dokumenty te pozwolą nam również określić parametry działki oraz ustalić towarzyszącą im infrastrukturę, w tym m.in. dostęp do drogi publicznej czy przyłącze kanalizacyjne.

 • Dokonanie transakcji zakupu, czyli sporządzenie aktu notarialnego

Zakupienie działki budowlanej wymaga sporządzenia umowy kupna-sprzedaży w oparciu o akt notarialny. Wiąże się to z uiszczeniem takich opłat jak opłata sądowa, wynagrodzenie dla notariusza i podatek od czynności cywilno-prawnych. Wszelkich wpłat dokona sam notariusz.

 • Pozwolenie na budowę

Po załatwieniu wszystkich powyższych formalności można wnieść wniosek o pozwolenie na budowę. Wydaje je organ administracji architektoniczno-budowlanej po złożeniu przez inwestora kompletu dokumentów i spełnieniu wszelkich niezbędnych wymagań do rozpoczęcia robót budowlanych.

 

«
»


2 komentarze

 1. KAŚKA pisze:

  Zamierzam kupić działkę budowlaną ale zastanawiam się czy muszę wziąć kredyt pod zakup.

 2. Adam pisze:

  Witam, zakupiłem działke budowlaną.
  I nie wiem co dalej. Aktualnie jestem na etapie wyboru projektu. Ale gdy już to zrobie nie wiem jaki powinien być następny krok.


Dodaj komentarz