alarm do domu

Krok 17. Zamontuj zabezpieczenia i alarmy

Posiadając budynek składający się np. z trzech kondygnacji i garażu, musisz podzielić go na cztery strefy ochrony: garaż, parter, piętro i poddasze. Tego rodzaju podział na strefy pozwoli na ich niezależne uzbrajanie oraz czuwanie systemu zabezpieczenia domu nad każdą jego częścią.

Indywidualne strefy ochrony są tworzone podczas programowania centralki. Do każdej z nich przyporządkowywane są wówczas odpowiednie czujki, które dzięki specjalnemu okablowaniu łączą się z centralką. Przecięcie któregokolwiek kabla powoduje generację sygnału o sabotażu, a następnie – uruchomienie alarmu.

  • Garaż powinien mieć zamontowaną czujkę dualną, która reaguje na ruch i temperaturę. Jeśli te dwa sygnały nie wystąpią jednocześnie, to alarm nie zostanie włączony. Na dachu powinno zamontować się sygnalizator świetlno-dźwiękowy i nadajnik.
  • Kotłownia powinna być miejscem instalacji czujki dymu oraz czujnika gazu. Jest to zabezpieczenie chroniące naszą rodzinę przed zaczadzeniem tlenkiem węgla, a także przed niekontrolowanym wypływem gazu, który grozi wybuchem. Czujka dymu powinna być również zainstalowana w kuchni w celu wyeliminowania możliwości wystąpienia pożaru w tej części domu.
  • Pozostałe pomieszczenia zazwyczaj posiadają zamontowane czujki przestrzenne, które reagują na ruch, pokazywany za pomocą migotania czerwonej diody (z możliwością wyłączenia tego sygnału). Jeśli posiadasz wielu domowych pupili, warto zainwestować w czujkę niereagującą na ruch zwierząt.

Czuwającą nad wszelkimi alarmami centralkę zazwyczaj ukrywa się w nietypowym miejscu w domu, np. w szafce kuchennej. Natomiast klawiatura rozbrajająca alarm umieszczana jest za drzwiami wejściowymi domu oraz na piętrze, aby uruchomić alarm w strefie parteru i poddasza. Po otwarciu drzwi mamy 30-120 sekund na odwołanie alarmu (czas ustawia się podczas programowania centralki). W przypadku przekroczenia tego limitu czasu należy zadzwonić do firmy ochroniarskiej, podać odpowiednie hasło i poprosić o wyłączenie alarmu.

«
»Dodaj komentarz