Tynkowanie ścian wymaga sporej praktyki, cierpliwości oraz dokładności. Jeśli chcesz zająć się tym bez udziału ekipy fachowców, to powinieneś znać kilka reguł, które pomogą Ci przy wykonywaniu tej czynności.
Jedną z podstawowych zasad tynkowania ścian jest odpowiednia temperatura. Nie powinna być ona wyższa niż 25°C i nie niższa niż 5°C. Wilgotność powietrza również jest ważna i najlepiej byłoby, gdyby nie przekraczała ona 70%. Tynkowanie ścian należy rozpocząć po 2-3 miesiącach od całkowitego zakończenia budowy domu, gdyż dopiero po tym czasie budynek wstępnie osiada. Zanim nałożysz masę tynkarską, powinieneś sprawdzić podłoże i ewentualnie przygotować je do dalszych robót. Należałoby również zabezpieczyć wszelkie stalowe elementy znajdujące się na ścianach, albowiem gips przyspiesza rdzewienie. Przeciwkorozyjne działanie ma np. farba olejna. Przed rozpoczęciem nakładania tynku gipsowego warto wykonać również przejścia z rur osłonowych. Uchroni to od kucia otworów w gotowych już tynkach, którymi będą rozprowadzane instalacje gazowe. Pamiętaj o zachowaniu kolejności tynkowania: najpierw tynkuje się sufity, a następnie ściany.
Dziś chroniące od ognia i wilgotności tynki nakładane są maszynowo za pomocą agregatu tynkarskiego, który miesza tynk sypki z wodą. Dlatego też najlepiej jest powierzyć tynkowanie ścian wewnętrznych fachowcom, którzy posiadają odpowiedni sprzęt i właściwe uprawnienia.
Wybierając materiał do tynkowania ścian wewnętrznych domu, warto kierować się rodzajami pomieszczeń, w których będziesz stosować tynk. Zaprawę z gipsu najlepiej jest użyć do suchych pomieszczeń, takich jak sypialnie czy pokoje, tynki cementowo-wapienne są idealne do pomieszczeń narażonych na wilgoć (piwnice, pralnie, łazienki, wnętrze garażu), zaś tynki gliniane najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach należących do osób cierpiących na alergię, gdyż jest to materiał naturalny i neutralny, choć bardzo drogi.
© Copyright 2024 - Regulamin - Wszelkie prawa zastrzeżone - Polityka Prywatności
Nie mogę zgodzić się z tym,że tynk gliniany jest drogi.Glinę można pozyskać choć by i z wykopu pod fundament lub piwnicę,a to jak się go robi można znaleźć w tej książce. https://www.cohabitat.net/product/podrecznik-tynkowania-glina-i-wapnem