ogrodzenie

Krok 19. Wybierz rodzaj ogrodzenia

Ogrodzenie domu to nie tylko wyznaczona granica naszej prywatności czy sygnał naszego nastawienia do otaczającej nas rzeczywistości, ale przede wszystkim forma ochrony mienia oraz nas samych, która powinna dawać poczucie bezpieczeństwa. Istotne jest także to, aby ogrodzenie dobrze komponowało się z domem oraz charakterem posesji.

Dopasowanie ogrodzenia do architektury domu następuje już w momencie wyboru lub sporządzenia projektu. Koncepcję ogrodzenia dobrze jest mieć w głowie już na etapie projektowania naszego wymarzonego domu. Ogrodzenie nie może przekraczać działki ustalonej przez geodetę. W przypadku tej części ogrodzenia, która stanowi granicę z sąsiednią działką, można spróbować zainwestować w nie wspólnie z sąsiadem.

Wysokość ogrodzenia powinna wynosić przynajmniej 1,5 metra. Jeśli masz zamiar zbudować ogrodzenie wyższe niż 2,2 metra, to należy je zgłosić do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta. Wówczas budowę można rozpocząć po upływie 30 dni od daty zgłoszenia wniosku. Pamiętaj o tym, że ogrodzenie nie może być zagrożeniem ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Dlatego też nie wolno umieszczać w nim ostro zakończonych elementów (np. druty, kawałki szkła) aż do wysokości 1,8 m.

Wśród wielu rodzajów ogrodzeń znajdziemy: siatkę ogrodzeniową, panele stalowe lub aluminiowe, panele z PVC, ogrodzenie z drewnianych sztachet, ogrodzenia murowane. Do wyboru masz jeszcze: wysokie lub niskie oraz pełne bądź ażurowe. Jeśli wybierzesz ostatni wariant, to pamiętaj, iż od strony ulicy ogrodzenie powinno być ażurowe przynajmniej od 0,6 m wysokości, licząc od poziomu terenu, zaś łączna powierzchnia prześwitów powinna stanowić co najmniej 25% powierzchni pomiędzy słupkami.

Ogrodzenie można zbudować własnoręcznie bądź też zlecić prace wynajętej ekipie. Sama budowa nie wymaga dodatkowego zezwolenia.

«
»



Dodaj komentarz