elewacja domu

Krok 20. Zadbaj o wykończenie elewacji

Wykończenie elewacji stanowi jeden z ostatnich etapów budowy domu. Sposób wykonania zależy od charakteru domu i rodzaju ścian.

Podziwiając urodę czyjegoś domu, często zwraca się uwagę na starannie wykonaną i zadbaną elewację. Podczas budowy własnych czterech kątów warto sprawić, aby była ona jak najtrwalsza. Pomocne w tym będą odpowiednie materiały.

Tynk jest uniwersalną i bezpieczną opcją, a do tego – tanią. Mimo iż tego rodzaju elewację zazwyczaj remontuje się szybciej niż inne, to solidnie wykonana może służyć przez lata. Wśród jej licznych odsłon znajdziemy m.in. tynk cementowo-wapienny (odporny na zabrudzenia i czynniki atmosferyczne), tynk silikonowy lub silikatowy (najtrwalszy), tynk mineralny wykończony farbą silikonową (najbardziej odporny na zabrudzenia), tynk akrylowy (odporny na deszcz). Pamiętaj, że najłatwiej brudzą się tynki i o chropowatej bądź porowatej powierzchni, a gładkie łatwiej pękają. Warto wybierać produkty w gwarancją koloru.

Elewacje wykonywane z cegły są zdecydowanie trwalsze od tynkowych, nie wymagają kosztownej konserwacji i emanują ciepłem naturalnych barw. Niestety często dochodzi do uszczerbków ich struktury oraz zmian kolorystycznych. Do wyboru masz trzy rodzaje cegły: klinkier (najtrwalszy) oraz cegła licowa bądź silikatowa. Ten materiał na elewację musi być mrozoodporny, zaś jego spoina – pełna.

Kamień jest jednym z najwytrzymalszych rodzajów materiałów do elewacji i jeśli wiesz, jak dbać o jego urodę, to także po wielu latach będzie on świetnie wyglądał. Najdroższe, najbardziej odporne na czynniki atmosferyczne i nienasiąkliwe są skały magmowe, najtwardsze: piaskowce twarde, łupek krystaliczny, bazalt i granit. Najpewniejszym materiałem na kamienną elewację jest miejscowy kamień, idealnie zharmonizowany z otoczeniem oraz klimatem. Łączenie kamiennych płytek z tynkami elewacyjnymi jest najczęściej stosowaną w Polsce metodą zabezpieczania ścian jednowarstwowych oraz dwuwarstwowych w budownictwie jednorodzinnym.

 

«
»Dodaj komentarz