oświetlenie

Krok 26. Dokonaj wyboru oświetlenia

Wybór oświetlenia do Twojego wymarzonego domowego zacisza bywa nie lada wyzwaniem. Jednymi z ważniejszych kryteriów doboru oświetlenia do danego pomieszczenia w domu są: funkcjonalność oświetlenia i jego estetyka.

Wybierając oświetlenie do piwnicy, strychu czy garażu, wystarczą dobre świetlówki, dostosowane do pracy np. w nieogrzewanej piwnicy.

W kuchni stosuje się zazwyczaj lampę sufitową, choć warto doświetlić w tym pomieszczeniu również blat roboczy za pomocą świetlówek lub lamp halogenowych, które można zamontować np. pod szafkami.

W pokoju dziennym, sypialni bądź gabinecie najlepiej sprawdzi się oświetlenie dobrane pod kątem wystroju, a także oprawy oświetlenia bezpośredniego i przeważnie bezpośredniego. Pamiętajmy, że w gabinecie powinna znajdować się lampka na biurko, natomiast w sypialni – lampki nocne. W jadalni czy też pokoju dziennym stosuje się zarówno oświetlenie górne, jak i oświetlenie dodatkowe w postaci lamp stołowych bądź stojących albo kinkietów. W łazience najlepiej sprawdzą się źródła światła osłonięte kloszem z matowego bądź mlecznego szkła,

Jeśli chodzi o oświetlenie przestrzeni wokół domu i samego budynku, to warto wybrać niezbyt intensywną aranżację. Za duża ilość lamp, a co za tym idzie – oślepiająca iluminacja może ciążyć nie tylko domownikom, ale także sąsiadom.

Oświetlenie wymarzonego domu, a także drzwi wejściowych, podświetlenie schodów, ścieżek ogrodowych czy podjazdu garażu zapewni nam komfortowe poruszanie się po posesji wieczorem. Często właściciele działki decydują się na automatyczne sterowanie oświetleniem wokół domu. Do tego celu instaluje się specjalne czujniki ruchu włączające światło, gdy ktoś znajdzie się w polu ich działania bądź czujniki zmierzchowe, które uruchamiają lampy w momencie spadku światła poniżej konkretnego poziomu.

Światło może również stanowić element aranżacji ogrodu, dzięki czemu zyska on nieco tajemniczości bądź podkreśli w nim to, co za dnia trudno dostrzec.

«
»



Dodaj komentarz