podłogi

Krok 25. Połóż podłogi

Położenie podłóg w nowo wybudowanym domu jest jednym z ostatnich etapów prac budowlanych. Rozpoczyna się je w momencie, gdy dom znajduje się jeszcze w stanie surowym zamkniętym, już po rozprowadzeniu instalacji oraz otynkowaniu ścian.

  1. Pierwszym krokiem w kładzeniu podłóg jest oczyszczenie z kurzu i gruzu wszystkich płaszczyzn stropów. Kładzenie podłóg w piwnicy bądź na niepodpiwniczonym parterze rozpoczyna się od rozprowadzenia na płycie betonowej pierwszej warstwy izolująco-przeciwwodnej. Należy pamiętać o zabezpieczeniu podłogi, która została położona bezpośrednio na gruncie. Najczęściej stosuje się w tym celu ułożenie dwóch warstw papy bądź innego materiału hydroizolacyjnego, np. tzw. „płynnych folii”, które produkuje się na bazie modyfikowanych asfaltów albo żywic polimerowych.
  2. Kolejnym krokiem w kładzeniu podłóg w domu jest ograniczenie wychładzania budynku. Materiałami stosowanymi w tego typu izolacjach są: styropian (mała waga, brak odkształceń), polistyren (najlepszy w warunkach podwyższonej wilgotności), wełna mineralna („oddychający” materiał, a ponadto niepalny, ognioodporny i izolacyjny akustycznie). Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie w domu ogrzewania podłogowego, to powinieneś ułożyć je na folii na gotowej już warstwie termoizolacyjnej.
  3. Następnym etapem prac przy kładzeniu podłóg jest wykonanie wylewki (konstrukcyjnej warstwy podłogi), zwanej także jastrychem, gładzią lub szlichtą. W pomieszczeniach użytkowych domów jednorodzinnych optymalnym zastosowaniem jest tzw. podłoga pływająca, w której między konstrukcją stropu a wylewką znajduje się gwarantującą trwałość posadzki warstwa izolacji. Pamiętaj o tym, że pomiędzy wykonaniem wylewek a przystąpieniem do układania posadzek z kamienia, płytek ceramicznych bądź drewna należy wykonać wszystkie prace wykończeniowe w domu, poza założeniem drzwi wewnętrznych i tzw. białego montażu, czyli instalacji wyposażenia łazienek.

«
»



Dodaj komentarz