montaż drzwi

Krok 24. Zamontuj drzwi

Montaż stolarki otworowej to ważny punkt w budowie domu oraz spory ubytek w portfelu jego właściciela. Pamiętaj jednak, że dobrze zamontowane drzwi zapewnią bezpieczeństwo zarówno Twojej rodzinie, jak i całemu dobytkowi.

Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne należy montować dopiero po dokładnym osuszeniu budynku oraz po zakończeniu wszystkich mokrych prac wykończeniowych, czyli po wykonaniu tynków wewnętrznych, wylewek oraz pozbyciu się resztek niebezpiecznej dla stolarki wilgoci. Dzięki temu nie zniszczą się i nie zabrudzą skrzydła drzwiowe oraz ościeżnice. Drzwi najlepiej jest montować w temperaturze powyżej 18°C i wilgotności nieprzekraczającej 60%.

Jeśli nie chcesz tracić ciepła przez drzwi, to wybierz te ze skrzydłami wypełnionymi materiałami izolacyjnymi, np. płytą styropianu, wełną mineralną czy aerożelem. Do uszczelnienia ciepłego montażu drzwi można użyć taśmy, która pęczniejąc, wypełni wszelkie wolne szczeliny. Stosuje się ją po wstawieniu dybli w ościeżnicę. Próg można dodatkowo zabezpieczyć materiałami, zatrzymującymi wodę.

Montaż drzwi rozpoczyna się od dokładnego wymierzenia miejsca, w którym chce się je osadzić. Warto również zwymiarować blachę zaczepową, w którą wchodzi zamek. Następnie należy dobrać odpowiednią szerokość ościeżnicy oraz skrzydła drzwiowego. Potem musisz zdecydować, w którą stronę mają otwierać się drzwi (te osadzone na zewnątrz – w prawo, wewnętrzne zaś – w lewo, ciągnięte w swoim kierunku). Warto również pomyśleć o prawidłowym rozmieszczeniu włączników światła, dobrze, aby nie chowały się one za drzwiami. Jeśli zależy Ci na łatwym montażu oraz nowoczesnej i estetycznej konstrukcji, to wybierz ościeżnice regulowane. Natomiast jeżeli nie masz możliwości użycia listew wykończeniowych bądź opasek, to zastosuj ościeżnice stałe.

Do montażu drzwi będziesz potrzebował kilku narzędzi: młotka, śrubokrętu, pianki montażowej, kołków rozporowych, szybkoschnącego kleju do drewna, klinów i listw rozporowych, dybli stalowych oraz poziomicy.

«
»Dodaj komentarz