montaz okien

Krok 23. Wykonaj montaż okien

Montowanie okien składa się z czterech etapów:

 

  1. Wybór producenta oraz zakup

Obecnie na rynku istnieje wiele marek okien i przy ich wyborze należy kierować się nie ceną, lecz przede wszystkim najniższym współczynnikiem przenikania ciepła U, dzięki czemu zmniejszą się koszty ogrzewania. Jeśli dom znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy lub trakcji kolejowej, to warto zainwestować w dźwiękoszczelne okna. A jeżeli boisz się włamań, wybierz okna o wzmocnionych okuciach i profilach, z szybą odporną na rozbicie. Nabywając okna wybieraj producentów, którzy oferują pisemną gwarancję obejmującą cały produkt, nie zaś wyłącznie poszczególne elementy okna.

 

  1. Właściwy montaż okien

Prawidłowe wstawienie okien wymaga:

  • wyrównania i oczyszczenia ościeży przed montażem,
  • odpowiedniego wymiarowania, które będzie uwzględniało odpowiednie luzy montażowe,
  • właściwego uszczelnienia przestrzeni pomiędzy ramą okienną a murem, które należy wykonać po nałożeniu oraz zamknięciu skrzydeł (następnie okna powinno się zostawić zamknięte na 48 godzin),
  • zastosowania listew progowych, odpowiedniej ilości oraz jakości klocków podporowych.

Montaż stolarki otworowej powinno się zaczynać dopiero po zakończeniu mokrych prac wykończeniowych oraz dokładnym osuszeniu budynku. Pamiętaj o tym, że okna należy montować przy dodatniej temperaturze.

 

  1. Wykończenie ościeża

Po zakończonym montowaniu okien przystępuje się do wykończenia ościeży oraz montażu parapetów wewnętrznych i podokienników. Od wewnątrz można zastosować np. tynk gipsowy, a na zewnątrz materiały odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Powstałe szczeliny wypełnia się masą silikonową bądź akrylową (szczelinę za parapetem wypełniamy materiałem termoizolacyjnym).

  1. Regulacja okuć, tak aby okna otwierały się i zamykały bez użycia siły

Montaż okien najlepiej jest zlecać firmowym ekipom instalacyjnym, którym zajmie to 1-2 dni. Warto pamiętać, iż wielu producentów okien uzależnia od tego gwarancję na stolarkę.

 

«
»Dodaj komentarz