Krok 29. Pracuj nad wykończeniem kuchni

Budując własny dom, staniesz przed decyzją dotyczącą aranżacji kuchni. Warto postawić na jej funkcjonalność i praktyczność, aby wszelkie czynności wykonywane w tym pomieszczeniu były przyjemne i łatwe w przygotowaniu.

Po pierwsze należy dopasować zabudowę do kształtu oraz wielkości kuchni. Najkorzystniejszym układem zabudowy będzie taki w formie trójkąta pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką. Jeśli zdecydujesz się na kuchnię otwartą na salon bądź jadalnię, to warto wybrać zabudowę w kształcie litery L lub też jednorzędową, posiadającą tylko jedną ścianę, wzdłuż której ustawione będą meble.

Następny w kolejności powinien być dobór sprzętów kuchennych do potrzeb rodziny. Najchętniej wybieranymi i często niezbędnymi urządzeniami w kuchni są: lodówka, płyta grzejna, piekarnik, okap kuchenny, a także obecnie – zmywarka.

Warto również zadbać o ergonomię w kuchni, czyli dopasować poziom blatów do wzrostu jej użytkowników (np. dla osób o wzroście 185 cm blat kuchenny powinien znajdować się na wysokości 105 cm od podłogi). Jeśli chodzi o szafki, to dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z półek w dolnych szafkach. Lepiej jest zamontować szuflady z pełnym wysuwem i amortyzacją zamykania, gwarantujące wygodny wgląd do środka oraz łatwiejszy dostęp do znajdujących się w nich produktów czy sprzętów.

Aby przestrzeń kuchenna była właściwie zaplanowana, powinno się zadbać o prawidłowe oświetlenie. Punkty świetlne muszą doświetlać te miejsca, gdzie przebywa się najczęściej (zlew, blat, płyta grzewcza). Najlepiej jest wybrać halogeny oraz świetlówki. Jeśli nie zdecydujesz się na wiszące szafki, to na ścianie nad blatem kuchennym możesz przymocować kinkiety. W kuchni należy ponadto zastosować oświetlenie centralne, umieszczone pośrodku kuchni lub nad stołem.

Nie należy zapominać także o tym, że ściany w pomieszczeniu jadalnym warto wykończyć większymi płytkami ceramicznymi, a na podłodze – połączyć terakotę z panelami podłogowymi.

 

«
»



Dodaj komentarz