firma budowalana

Krok 6. Wybierz wykonawcę projektu

Po wybraniu projektu czterech ścian i załatwieniu wielu formalności, czas na decyzję w sprawie odpowiedniego wykonawcy. Właściwy wybór i sprawdzona firma wykonawcza pozwolą wznieść inwestorowi swój wymarzony dom w założonym czasie i zgodnie z zasadami sztuki murarskiej. Dzięki solidnej, fachowej i sprawdzonej ekipie budowlanej będziesz mógł cieszyć się wychuchanym gniazdkiem przez lata.

Dziś tzw. system gospodarczy przy budowie domu odchodzi już do lamusa. Polegał on na tym, że inwestor samodzielnie nadzorował poszczególne prace przy budowie, zatrudniając fachowców do określonych zadań, a nawet większość z nich wykonując własnoręcznie. Obecnie ekipom budowlanym powierza się coraz większy zakres prac.

Wybierając profesjonalną ekipę budowlaną należy kierować się paroma zasadami:

  1. Firma, która wzniosła już wiele budynków posiada doświadczenie niezbędne przy rozwiązywaniu nietypowych problemów. Jej profesjonalizm przekłada się na sprawność oraz szybkość wykonywanej pracy. Dodatkowo potrafi ona przewidzieć czas trwania budowy oraz jej poszczególnych etapów.
  2. Wartość ekipy budowlanej najlepiej jest sprawdzić poprzez referencje (np. wśród znajomych, w internecie) bądź odwiedzenie jeszcze nieskończonej przez nią budowy.
  3. Warto także sprawdzić interesujące nas certyfikaty, np. te dotyczące budowania domu z wybranego materiału, a także to czy pracownicy są odpowiednio przeszkoleni.
  4. Zanim zdecydujemy się na konkretną firmę budowlaną, dobrze jest porównać ceny rynkowe i poprosić kilka firm o zrobienie tzw. kosztorysu ślepego (wykazu robót budowlanych i instalacyjnych cen). Dzięki niemu można sprawdzić czy dana ekipa nie zawyża lub zaniża cen rynkowych. Najniższe ceny wcale nie muszą stanowić najlepszego wyboru.

Po podpisaniu umowy z wybranym wykonawcą inwestor powinien kontrolować prace budowlane, np. poprzez pojawianie się na budowie w miarę możliwości lub nawiązanie stałego kontaktu z kierownikiem prac.

 

«
»Dodaj komentarz